Mielipide: Nyt ruokalaan pääsee kastumatta

2019 syksyllä Mäkelänrinteen lukion ruokalan ollessa remontissa opiskelijat joutuivat turvautumaan muiden tahojen ruokaloihin. Kyseisenä vuonna lukion aloittaneet opiskelijat kävelivät joka päivä ruokalaan noin kilometrin ja saman matkan takaisin. Muiden vuosiluokkien opiskelijat saivat käydä syömässä Hattulantiellä, mutta sekään ei ollut koulurakennuksemme yhteydessä. Kyseisenä lukuvuonna Helsingin syksy- sekä talvisään ollessa erityisen sateinen ei ratkaisu herättänyt opiskelijoissa erityistä intoa.

Matkaan kuluneen ajan takia tuntikiertoa jouduttiin muokkaamaan, minkä seurauksena päivät venyivät. Moni opiskelija oli sään lisäksi turhautuneita ylimääräiseen ajankuluun koulupäivän aikana.

Keväällä 2021 valmistuneen remontin ansiosta jokainen koulumme opiskelija joutuu kävelemään ruokalaan vain muutaman kymmenen metrin matkan koulumme pääovilta. Ruokala on iso, joten jokainen opiskelija mahtuu ruokailemaan. Ruokala tarjoaa myös mahdollisuuden aamupalaan sekä päivälliseen. Sääkään ei vaikuta ruokalaan tarvittavaan vaatevarustukseen. Opiskelijat kokevat uuden ruokalan helpottaneen kouluarkea. 

Teksti ja kuvat: Kia Lipponen ja Kaisla Ollila

Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments