Erasmus+-vaihdossa syksyllä Etelä-Ranskassa

Pääsin vaihtoon kolmeksi viikoksi Etelä-Ranskaan, Pélisanne-nimiseen kylään. Majoituin siellä erittäin mukavan hostperheen luona ja kävin vaihtoparini koulussa Lycée de l’Emperissä, joka sijaitsee l´Emperin linnan alla. Vaihtokokemus oli aivan upea ja nappaisin välittömästi kiinni mahdollisuudesta käydä siellä uudestaan, jos sellainen tulisi vastaan. 

Ranska on ollut minulle jo pitkään ihannemaa ja siksi ilahduin kovasti kuultuani vaihdosta. Sen voin sanoa, ettei se tosiaan ollut pettymys. Lisäksi minulla on joitain juuria Ranskassa ja siksi koin, että tämä vahvistaisi jotenkin identiteettiäni. 

Erasmuksen mahdollistama vaihto opetti minulle merkittävästi ranskalaisesta kulttuurista, koulujärjestelmästä, maan historiasta ja siitä, miten paljon pohjoiseurooppalainen ja keskieurooppalainen maa voivat erota toisistaan. Koen myös, että minun ranskan kielen kuullun ymmärtäminen ja puheen tuottaminen vahvistuivat huomattavasti vaihdon aikana.

Arkisin kävin siellä koulua keskimäärin 8 tuntia, mutta siitä 2 tuntia oli ruokailuaikaa. Ruoka oli maksullinen mutta erittäin monipuolinen ja laadukas (sisälsi myös alkuruoan ja jälkiruoan). Oppitunnit kestivät tunnista kahteen ja tauot olivat viiden minuutin pituisia. Suoritin omia kursseja etänä pitkälti omatoimisesti heidän oppitunneillaan paitsi englannin kielen ja liikunnan tunneilla. Keskiviikkoisin heillä oli “taukopäivä”, jolloin käytiin koulua neljä tuntia. Usein sen jälkeen tehtiin aktiviteetteja, joita tehtiin myös vapaa-ajalla.

Vapaa-ajalla otettiin aurinkoa, käytiin ostoksilla, leivottiin, käytiin leipomoissa ja ravintoloissa, mentiin kävelyille mäille, yökyläiltiin ystävien luona, kuunneltiin ranskalaista musiikkia, opiskeltiin koulun kahvilassa ja käytiin uimassa.

Viikonloppuisin kierrettiin katsomassa eri Etelä-Ranskan kaupunkeja, kuten Cassis, Miramas ja Miramas-le-Vieux, Roussillon, Aix-en-Provence, Salon-de-Provence, Baux-de-Provence, Marseille, Gordes ja Vernegues. 

Minulle on jäänyt hyvin positiivinen kuva ranskalaisista. He olivat hyvin sosiaalisia, kilttejä, energisiä ja auttavaisia. Sain monia monia uusia ystäviä. Mielestäni erittäin suloista oli se, että vaikka yli puolet heistä ei osannut hyvin englantia, he väkisin yrittivät keskustella kanssani esim. kääntäjää hyödyntäen. Koin oloni hyvin tervetulleeksi ja pystyin olemaan täysin oma itseni heidän seurassaan. Tästä voi päätellä, että hyvästelyt olivat hyvin tunteelliset. Sovimme kuitenkin, että näemme vielä tulevaisuudessa.

Kaiken kaikkiaan vaihto antoi minulle unohtumattomia muistoja ja yli 20 uutta ystävää. Näistä olen ikuisesti kiitollinen Erasmus+:lle ja Mäkelänrinteen lukiolle.

Teksti ja kuvat: Ariana Koolaji

Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments